Konserwanty! Czy wiecie jaki mają wpływ na organizm? Wiecie w jakich produktach znajdziecie te najbardziej szkodliwe?

Jeśli nie to koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Benzoesan sodu E211 – konserwant chemiczny, hamuje wzrost drożdży, pleśni i niektórych bakterii.

Dopuszczalne dzienne spożycie to 5mg/kg masy ciała.

Działanie na organizm?
U osób zdrowych może wywoływać objawy alergii.
Konserwant ten ma także pływ na wydzielanie histaminy, powoduje jej większe uwalnianie. Zatem szczególną uwagę na E211 powinni zwrócić astmatycy i alergicy, by nie wzmocnić objawów chorobowych. Ponadto benzoesan sodu działa drażniąco na śluzówkę żołądka oraz jelit, unikać go powinny osoby z chorobą wrzodową żołądka, cierpiące z powodu nadwrażliwości przewodu pokarmowego. E211 ma działanie zakwaszające organizm, wpływa więc negatywnie na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

UWAGA! Stosowane w napojach gazowanych połączenie benzoesanu sodu (E211) z witaminą C (E300) (przeciwutleniacz), jest bardzo niekorzystne dla zdrowia. Taka mieszanka może przekształcić się w bardzo niebezpieczny związek, mianowicie benzen. Benzen wykazuje właściwości rakotwórcze, nadmierne spożycie objawia się bólami głowy, wymiotami, drgawkami.

W jakich produktach znajdziemy E211?
W koncentratach pomidorowych, w ketchupie, majonezie, napojach gazowanych, margarynie, w konserwach rybnych, w przetworach owocowych i warzywnych, w dżemach, sokach owocowych itp.

Pamiętajcie, żeby ograniczać do minimum spożycie produktów z zawartością benzoesanu sodu. A bezwzględny zakaz spożycia powinien dotyczyć dzieci, osób starszych, a także chorych na astmę i uczulonych na aspirynę.


Azotyn potasu (E249) oraz azotyn sodu (E250) – wykorzystywane do konserwowania mięsa i przetworów z ryb.
Dzienna dozwolona dawka to 0,06mg/kg masy ciała.
Zapobiegają one powstawaniu jadu kiełbasianego i z pewnością będą obecne w peklowanym mięsie.
Azotyny reagują z mioglobiną (cząsteczką magazynującą tlen w mięśniach) tworząc związek nitrozomioglobina, o charakterystycznej czerwono- różowej barwie. Nitrozomioglobina pod wpływem wysokiej temperatury ulega dalszym przekształceniom, a substancje które się z nich wytwarzają, mogą wchodzić w reakcje z aminokwasami, tworząc N-nitrozoaminy. Substancje te mają właściwości rakotwórcze, mutagenne, embriotoksycznie, teratogennie.
Zrezygnować z produktów spożywczych zawierających E249 oraz E250 powinny bezwzględnie kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby z chorobą nowotworową lub będące w grupie ryzyka

Azotan sodu (E251) oraz azotyn potasu (E252) – wykorzystywane do konserwowania mięsa, przetworów z ryb oraz serów, a także mrożonej pizzy.
Dzienna dozwolona dawka to 3,7mg/kg masy ciała.
Jako, że azotany używane są również jako nawóz pewne jego ilości mogą przenikać również do niektórych roślin, które wykazują dużą zdolność do ich kumulowania. Do roślin tych zaliczamy: sałatę, kalarepę, buraki ćwikłowe, kapustę, szpinak, marchew, kalafior, rzodkiewkę, ogórki.
Azotany w wyniku działania flory bakteryjnej jelit, mogą ulegać przemianie do azotynów, które w wyniku dalszych reakcji w organizmie, mogą przekształcić się do opisanych powyżej N-nitrozwiązków.
Ponadto E253 działa utleniająco na hemoglobinę (czerwony barwnik krwi) w efekcie czego ta traci zdolność przenoszenia tlenu w organizmie.

Pamiętajcie by czytać etykiety, by wybierać produkty od sprawdzonych producentów, a świeże warzywa kupować z upraw ekologicznych! 🙂