Z pewnością wielu z Was dba o to by ich masa ciała osiągała właściwy wskaźnik BMI. Jednak, czy mimo to jesteście pewni, że skład waszego ciała jest właściwy, czy zachowane są odpowiednie proporcje?
Nasze ciało składa się głównie z wody, która powinna stanowić 50-60% masy ciała, resztę stanowią tkanka tłuszczowa oraz tkanka mięśniowa. Dwie ostatnie grupy stanowią w różne proporcje u obu płci. I tak w ciele mężczyzn mięśnie stanowią średnio 35-45% masy ciała, u kobiet 30-40% masy ciała. Tkanka tłuszczowa natomiast powinna stanowić 10-20% masy ciała u mężczyzn i 15-25% u kobiet.
Zaburzenia proporcji składu ciała, prowadzą w prosty sposób do wystąpienia nadwagi, a w późniejszym etapie również otyłości. Za prawidłową masę ciała uznaję się tę w przedziale 18,5-24,9 wg wskaźnika BMI. Jednak, czy prawidłowe BMI powie nam wszystko o naszej masie ciała? Czy będziemy przekonani, że pomimo prawidłowej masy ciała, odpowiednie proporcje składu ciała są zachowane? Nie do końca!
By określić czy nasze ciało składa się z odpowiedniej ilości wody, tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej, niezbędne jest przeprowadzenie pomiaru składu ciała. Jednak, nie każdy przecież dysponuje takim sprzętem. W tym celu oczywiście możemy udać się do dietetyka, ale… Możemy również posłużyć się wskaźnikiem WHR, który co prawda nie powie nam jaki dokładnie jest skład naszego ciała, ale pomoże nam określić, czy tkanka tłuszczowa w naszym ciele nie osiągnęła niebezpiecznego poziomu i czy dodatkowo nie lokuje się w najbardziej niekorzystnym obszarze ciała – w obrębie brzucha.
WHR, to wskaźnik stosunku obwodu talii, do obwodu bioder
Jak prawidłowo dokonać pomiaru?
a) obwód talii mierzy się w połowie odległości między dolnym brzegiem żeber, a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej.
b) obwód bioder mierzy się na wysokości krętarza większego kości biodrowej
Według wskaźnika WHR rozróżniamy różne typy otyłości:
- brzuszną:
- dla kobiet ≥ 0,85
- dla mężczyzn ≥ 1
- pośladkowo- udową:
- dla kobiet < 0,85
- dla mężczyzn < 1
Z punktu widzenia medycyny otyłość brzuszna jest dużo gorsza i stanowi znacznie poważniejsze zagrożenie dla zdrowia. Obwód talii u kobiet powyżej 88cm, a u mężczyzn 102cm, stanowi już o otyłości brzusznej. Gromadzenie się tkanki tłuszczowej brzucha, a więc wokół narządów wewnętrznych zwiększa ryzyko wystąpienia:
- odporność na insulinę,
- nietolerancja glukozy,
- hiperglikemia,
- cukrzyca typu II,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca,
- przerost lewej komory,
- dyslipidemie,
- dysfunkcje śródbłonka,
- stan prozakrzepowy
Jak zatem ustrzec się przed wystąpieniem nadwagi i otyłości. W tej kwestii zasady są niezmienne:
- należy odżywiać się regularnie
- nie pomijać posiłków
- pamiętać o śniadaniu
- ograniczyć spożycie produktów typu fast-food, oraz wysoko-przetworzonych
- ograniczyć spożycie tłuszczów typu trans ( utwardzanych margaryn, chipsów, fast-food’ów, niektórych wyrobów cukierniczych)
- ograniczyć spożycie słodyczy oraz gazowanych napojów słodzonych
- jeść więcej warzyw i owoców!
- pić więcej wody
- jeść produkty bogate w błonnik
- więcej się ruszać!
Ta lista mogłaby być jeszcze dłuższa, lecz nie sposób omówić wszystko w jednym artykule, więc wkrótce zapraszam na kolejne!
DBAJCIE O SIEBIE!